Monero Hard-Fork

30 Nisan 2018 / Blok : 1564965

XMR & XMV Karşılaştırması

XMR XMV
Protocol CryptoNote CryptoNote (to be changed)
Block time 120 seconds 120 seconds
Difficulty Retargeted every block,
based on the last 720 blocks
Retargeted every block
Coin supply Infinite Capped at 256 Million XMV
Max block size No hard-coded size Dynamic, max 2xM100
RingCT support Yes Yes
Team Core developers team Private team

 

PoW protokolü
Şu anda yeni zincir oluşturulduğunda, orijinal zincirle aynı olan CryptoNote protokolüne dayanacaktır. MoneroV’un ekibi, ağ zincirindeki işlem sayısını değil, blok zincir boyutunu ağ kullanıcılarının sayısına bağlamak için protokolü değiştirmeyi amaçlıyor.

Madeni para kaynağı
Monero’nun sonsuz para kaynağı var. MoneroV, toplam arzın 2067’ye kadar ulaşacağı 256 Milyon XMV tokeninde yer alıyor.

Özellikleri geliştirme
Monero, çekirdek geliştiricilerin katılımıyla topluluğun görüşüne dayanarak, yeni özelliklerin uygulanmasına yönelik daha güvenlik odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Benimseyenler ve destekçileri tarafından yapılan bağışlarla desteklenir ve dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra fonlar belirli güncellemelere ayrılır.

MoneroV, ölçeklendirme yaklaşımı ile ilgili hızlı kararlara yönelmeyi hedefliyor. Ekip, profesyonellerin yeni özellikleri hızlı bir şekilde uygulayabilmeleri için ödül programlarını benimsemeyi ümit ediyor.

Hard Fork
MoneroV’un Hard-Fork, blok 1564965’e ulaşıldığında gerçekleşecektir. Yaklaşık 30 Nisan 2018’de gerçekleşmesi planlanıyor. Bu, yeni konsensüs kurallarının MoneroV’un zinciri üzerinde uygulanacağı ve XMV bloklarının çıkarılmaya başlanacağı anlamına geliyor. Monero ağının bir anlık görüntüsü alınacak ve bu bloktan önce XMR tokenleri tutanlar XMV mainnet’in birkaç gün sonra piyasaya sürülmesinden sonra XMV zincirinin sembollerinin 10 katını alacaktır.

Airdrop sonra XMV paraları nasıl alınır
Airdrop’dan önce, paranızı kişisel bir cüzdanda veya çatalı destekleyen bir borsada saklayın (şu anda resmi bir destek beyanı yoktur). Bölünme işleminden sonra, karşılık gelen miktarda jeton, aynı özel anahtar ve mevcut Monero cüzdanınız olarak bir parola ile bir XMV cüzdanı oluşturulacaktır.

Özel anahtarların sahibi iseniz, ekibinizin XMV GUI cüzdanları aracılığıyla ekibinizin çatalından birkaç gün sonra serbest bırakmayı planladığını iddia edebilirsiniz.

Paranızı, özel anahtarlara erişiminizin olmadığı bir hizmette depolıyorsanız, paraların XMR sahipleri arasında dağıtılıp dağıtılmayacağını önceden sorgulamanız gerekir, çünkü bu platformun yapılması zorunlu değildir.

Güvenlik endişeleri
Önerilen yükseltmeler kesinlikle hırslı görünmekle birlikte, kriptografi uzmanları ve Monero topluluğu üyeleri tarafından dile getirilen bazı güvenlik endişelerini göz ardı edemeyiz.

Özel anahtarlar yeniden kullanılır. MoneroV’un geliştiricileri, Jeron cüzdanlarından özel anahtarlar kullanmak için jetonlarını talep etmek isteyenlere soruyor. Özel anahtarlar, özel anahtarınızı kripto para birimlerinize erişebilecekleri için güvenlik açısından hassas verilerdir, dolayısıyla paranızın güvenliğini üçüncü bir tarafa emanet edersiniz. Üstelik, aynı çıktıları iki kez harcayacağınız ve her ikisinin de farklı halkalarla aynı anahtar görüntüye sahip olacağı için bu bir gizlilik yükümlülüğüdür.

Şu anda MoneroV için açık kaynaklı bir cüzdan bulunmamaktadır. Geliştiriciler, tüm altyapıyı derleme ve test etme zorunluluğundan ve önceden açık kaynak kodundan dolayı çatapattan birkaç gün sonra cüzdanı serbest bırakmayı ümit ediyor. Cüzdanı, yalnızca açık kaynaklı ve bağımsız araştırmacılar tarafından uygun şekilde gözden geçirildikten sonra kendi takdirine bağlı olarak kullanmanız önerilir.

Özel takım. Bu, diğer kavramlarla birlikte daha fazla ağırlığa sahip olmasına rağmen, zorunlu olarak bir güvenlik kaygısı değildir. MoneroV ekibi, bunun “gerçek gizlilik ve ademi merkeziyet” uğruna yapıldığını iddia ediyor.

Yukarıda bahsi geçen detayları dikkate almanızı ve XMV çatalını destekleyip desteklemeyeceğimizi tamamen bilgilendirmenizi öneriyoruz.